jakie nieruchomości mogą stanowić zastaw pożyczki hipotecznej

Jakie nieruchomości mogą stanowić zabezpieczenie pożyczki hipotecznej?

Zaktualizowano 11-07-2024

Odpowiednie zabezpieczenie dla pożyczki hipotecznej jest kluczowym elementem wpływającym na decyzję banku lub innej instytucji o przyznaniu finansowania. W tym artykule omówimy popularne rodzaje nieruchomości mogące stanowić zabezpieczenie dla tego typu pożyczki, a także podstawowe aspekty wpływające na szansę jej pozyskania.

Pożyczka hipoteczna. Jakie nieruchomości mogą stanowić jej zabezpieczenie?

Banki i inne instytucje finansowe mogą mieć zróżnicowane wymogi w zakresie rodzaju nieruchomości, pod których zastaw udzielają pożyczek hipotecznych. Do najczęściej akceptowanych należą mieszkania i domy, działki budowlane, grunty rolne oraz lokale usługowe i nieruchomości komercyjne. Nie oznacza to jednak, że każda tego typu nieruchomość może być atrakcyjnym zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy – duże znaczenie ma lokalizacja, stan prawny, potencjał rozwojowy, płynność rynku i oczywiście szacowana wartość danej nieruchomości.

Mieszkania

Mieszkania są jednym z najczęściej wybieranych zabezpieczeń pożyczek hipotecznych. Banki i firmy udzielające pożyczek hipotecznych chętnie akceptują ten rodzaj zastawu pożyczki ze względu na wysoką płynność i stosunkowo łatwą wycenę. Ważne jest, aby pożyczkobiorca posiadał uregulowane prawo własności do lokalu.

Domy jednorodzinne

Domy wolnostojące, bliźniaki i domy szeregowe również stanowią popularne zabezpieczenie pożyczek hipotecznych. Wartość domu oraz działki, na której jest położony, jest często wyższa od wartości mieszkania w podobnej lokalizacji, co przekłada się na możliwość pozyskania większej kwoty pożyczki.

Działki budowlane

Działki budowlane to kolejny typ nieruchomości mogącej stanowić zabezpieczenie pożyczki hipotecznej. Ustalenie wartości działki może być nieco bardziej skomplikowane niż ma to miejsce w przypadku mieszkań lub domów jednorodzinnych. Kluczową rolę grają lokalizacja, powierzchnia, wymiary, dostęp do mediów i ogólny potencjał rozwojowy.

Grunty rolne

Użytki rolne i inne grunty wykorzystywane w rolnictwie to dosyć nieco rzadszy rodzaj nieruchomości, pod której zastaw można zaciągnąć pożyczkę hipoteczną. To rozwiązanie dedykowane głównie dla rolników dysponujących tego typu nieruchomościami.

Lokale użytkowe

Lokale użytkowe, takie jak biura i lokale usługowe, również mogą zostać użyte jako zabezpieczenie pożyczki hipotecznej. Na wartość lokalu użytkowego, a więc także wielkość pożyczki, którą można zaciągnąć pod jego zastaw, wpływa przede wszystkim lokalizacja, powierzchnia oraz potencjał generowania przychodów z jego wykorzystaniem.

Nieruchomości komercyjne

Centra handlowe, hotele, magazyny, hale produkcyjne i innego typu nieruchomości komercyjne posiadają zazwyczaj wysoką wartość, co przekłada się na możliwość zabezpieczenia nimi pożyczki hipotecznej. Jest to rozwiązanie wykorzystywane głównie przez większe firmy, które dysponując własnościowymi nieruchomościami komercyjnymi dążą to zwiększenia skali działalności na drodze pozyskania finansowania dłużnego.

Nieruchomości inwestycyjne

Nieruchomości inwestycyjne, na przykład mieszkania lub lokale użytkowe przeznaczone na wynajem, posiadają podobnie jak nieruchomości komercyjne wysoką i rosnącą w czasie wartość, a także mogą generować przychody, dzięki czemu stanowią pewne zabezpieczenie dla pożyczki.

Co zwiększa szansę na pozytywną decyzję pożyczkodawcy?

Aby pod zastaw danej nieruchomości mogła zostać udzielona pożyczka, konieczne jest spełnienie wymogów, które mogą różnić się w zależności od pożyczkodawcy, akceptowanego przez niego ryzyka i preferencji branżowych. Niezmiennie jednak musi to być przede wszystkim nieruchomość o odpowiednio wyskiej i dającej się oszacować wartości. Pożyczkobiorca powinien posiadać pełne prawo własności do nieruchomości, która nie powinna być obciążona hipoteką lub innymi roszczeniami. Dużą rolę gra też lokalizacja – preferowane są nieruchomości położone w miejscowościach o określonej liczbie mieszkańców. Zazwyczaj jest to 50 tys. osób, ale niektóre firmy, takie jak PODHIPOTEKE24.PL, stawiają tu jednak nieco niższe wymagania, akceptując miasta powyżej 10 tys. mieszkańców. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wnioski niespełniające tych wymagań są automatycznie odrzucane – wnioski o finansowanie mogą być rozpatrywane indywidualnie.

Pożyczki hipoteczne jako sposób na finansowanie rozwoju firmy

Pożyczki hipoteczne są atrakcyjnym sposobem na pozyskanie środków niezbędnych do zwiększenia skali działalności lub realizacji innych strategicznych celów przedsiębiorstw dysponujących nieruchomościami, w tym w szczególności lokalami użytkowymi, hotelami, magazynami, halami produkcyjnymi. Tego typu pożyczki mogą zostać udzielone na dalece bardziej korzystnych i elastycznych warunkach w porównaniu do innych form finansowania. Dla przyszłych kredytobiorców kluczowe jest określenie wartości posiadanej nieruchomości, jej zdolności do stanowienia odpowiednio pewnego zabezpieczenia, szczegółowa analiza warunków udzielanej pożyczki i wreszcie zawarcie umowy z właściwą instytucją oferującą tego typu finansowanie.

Total
0
Shares