Zaktualizowano 23-07-2024
Złożenie wniosku o pożyczkę hipoteczną to kluczowy krok na drodze do pozyskania tego typu finansowania dłużnego. Jest to proces wymagający solidnego przygotowania, zarówno pod kątem finansowym, jak i formalnym. W tym artykule przedstawimy, jak krok po kroku przygotować się do złożenia wniosku o pożyczkę hipoteczną, aby zwiększyć swoje szanse na jego pozytywne rozpatrzenie.
Krok 1: samoocena zdolności kredytowej
Pierwszym i niezmiernie ważnym krokiem przed złożeniem wniosku o pożyczkę hipoteczną jest wykonanie oceny własnej zdolności kredytowej. Przede wszystkim należy uwzględnić:
- dochody – regularne, stabilne i odpowiednio wysokie dochody zwiększają szansę na spłatę zobowiązania
- wydatki – koszty utrzymania w przypadku osób prywatnych lub koszty prowadzenia działalności w przypadku firm, istniejące zobowiązania finansowe oraz terminy ich spłaty
- historia kredytowa – choć nie każda instytucja ją analizuje, pozytywna historia kredytowa i regularna spłata rat zwiększa liczbę potencjalnych pożyczkodawców i umożliwia uzyskanie lepszych warunków pożyczki
Pewność co do możliwości spłaty zobowiązania jest ważna dla obu stron umowy: dla pożyczkodawcy, który chce odzyskać pożyczone pieniądze w określonej perspektywie czasowej, a także dla pożyczkobiorcy chcącego uniknąć negatywnych konsekwencji niespłaconego zobowiązania.
W razie wątpliwości warto rozważyć zwiększenie dochodów, ograniczenie wydatków, spłatę przynajmniej części istniejących długów. Zwiększy to zarówno szansę na pozyskanie finansowania, jak i własne bezpieczeństwo.
Krok 2: analiza stanu prawnego i oszacowanie wartości nieruchomości
Aby uzyskać pożyczkę pod zastaw nieruchomości należy – co oczywiste – posiadać nieruchomość, mieć do niej pełne prawo własności. Nieruchomość nie powinna być obciążona hipoteką lub innymi roszczeniami. Wszelkie informacje o stanie prawnym posiadanej nieruchomości można sprawdzić w jej księdze wieczystej.
Dowiedz się więcej: Jakie informacje znajdują się w księdze wieczystej?
Ważne jest również oszacowanie wartości nieruchomości, tak aby mogła stanowić solidne zabezpieczenie w stosunku do kwoty udzielanej pożyczki. Rynkowa wycena nieruchomości może zależeć w szczególności od jej rodzaju, lokalizacji, wielkości, potencjału inwestycyjnego.
Krok 3: skompletowanie niezbędnych dokumentów
Dokumenty niezbędne do skompletowania przed złożeniem wniosku o pożyczkę hipoteczną mogą różnić się w zależności od banku, firmy pożyczkowej lub innej instytucji udzielającej tego typu pożyczek. Informacji o wymaganych dokumentach można poszukać na stronach internetowych pożyczkodawców lub poprosić o przesłanie ich listy.
Niemal zawsze wymagane będzie posiadanie aktu własności i numeru księgi wieczystej. Przydatne mogą okazać się także wypis z rejestru gruntów i budynków oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy w przypadku działek.
Osoby fizyczne mogą zawczasu przygotować zaświadczenie o dochodach z pracy lub inny dokument potwierdzający osiąganie dochodów pozwalających na spłatę pożyczki oraz wyciąg z konta bankowego. W przypadku osób prawnych przydatne może być ostatnie sprawozdanie finansowe.
Krok 4: wybór oferty
Kolejnym krokiem jest wybór pożyczkodawcy: banku, firmy oferującej pożyczki pod zastaw nieruchomości lub innej instytucji finansowej. Porównując dostępne oferty należy wziąć pod uwagę w szczególności:
- oprocentowanie – stałe czy zmienne i jego wysokość
- prowizje i opłaty – dodatkowe koszty związane z udzieleniem pożyczkim, w tym prowizje, opłaty administracyjne, obowiązkowe ubezpieczenia
- warunki spłaty – okres kredytowania, możliwość wcześniej spłaty, karencje w spłacie
Porównanie ofert można przeprowadzić samodzielnie, kontaktując się z poszczególnymi instytucjami lub korzystając z dostępnych w Sieci porównywarek, lub skorzystać z pomocy doradcy. Nie warto przy tym zamykać się wyłącznie na oferty banków: firmy pożyczkowe, takie jak PODHIPOTEKE24.PL, mogą oferować bardziej elastyczne i negocjowalne warunki, szybszy i prostszy proces pozyskania finansowania, zabezpieczenie tylko na hipotece – dokładnie tak, jak w banku.
Krok 5: złożenie wniosku i decyzja
Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów i dokonaniu wyboru oferty można przystąpić do złożenia wniosku o pożyczkę hipoteczną. Pożyczkodawcy mogą oferować konsultacje i pomoc prawną w całym procesie, co znacząco przyspieszy i ułatwi przygotowanie wniosku. Należy zawsze zwracać uwagę na informacje i dokumenty wymagane przez instytucję finansową, ponieważ pomyłki mogą oddalić wydanie decyzji w czasie.
Niektóre firmy oferujące pożyczki pod zastaw nieruchomości udostępniają proste formularze na swoich stronach internetowych i wymagają jedynie kilku podstawowych dokumentów oraz numeru księgi wieczystej. Decyzja może być podjęta nawet w przeciągu kilku godzin. Proces ubiegania się o pożyczkę w banku jest niestety zazwyczaj dłuższy i bardziej skomplikowany.
Czego unikać?
Chcąc uzyskać pożyczkę hipoteczną należy wystrzegać się w szczególności zaciągania nowych zobowiązań, zmian miejsc pracy lub profilu prowadzonej działalności, niespłacania bieżących zobowiązań. Takie działania mogą zapalić czerwoną lampkę u pożyczkodawców i skutkować podjęciem odmownej decyzji w sprawie udzielenia finansowania.